Features
24V 45Ah lithium ion battery replacement AGV Robot Battery Pack
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Parameters
| Item | 24V 45Ah lithium ion battery replacement AGV Robot Battery Pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2445A |
| Casing Material | ABS/PVC/Metal/Customzied |
| Color of Shell | Black/Blue/White/Green |
| Cell Shape | Cylindrical/Prismatic/Optional |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 45Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Watt-Hour | 1152Wh |
| Charing Mode | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Discharge Cut-off Voltage | 16.0V |
| Charge Current | 9A |
| Max Charge Current | 45A |
| Continous Discharge Current | 45A |
| Max Discharging Current | 135A(<3s) |
| Recharge Life | Over 3500 times 0.2C 80% DOD |
| Size (L*W*H) | Adjustable |
| Terminal | M8/M6 |
| Serive life | 10+ Years |
| Warranty Period | 36 Months |
| Components | Cells+BMS+PVC |
| OEM/ODM | Acceptable |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 45Ah

Why Choose MANLY Battery?
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Hot Tags: lithium ion battery replacement, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












