Features
Deep cycle custom 24V ups battery power
Built-in BMS protection
3X faster charging time
Low-temperature cut-off protection
3+ year warranty & Excellent customer service
Parameters
| Item | Deep cycle custom 24V ups battery power |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2442A |
| Casing Material | ABS/PVC/Customzied |
| Color of Shell | Black |
| Cell Shape | Cylindrical/Prismatic/Optional |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 42Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Watt-Hour | 1075.2Wh |
| Charing Mode | Constant current and constant voltage |
| Discharge Cut-off Voltage | 16.0V |
| Charge Current | 8.4A |
| Max Charge Current | 42A |
| Continous Discharge Current | 42A |
| Max Discharging Current | 126A(<3s) |
| Recharge Life | More than 3500 times at 0.2C 80% DOD |
| Size (L*W*H) | Adjustable |
| Terminal | M8 |
| Serive life | 15 Years |
| Warranty Period | 36 Months |
| Components | 3.2V Cells+BMS+PVC |
| OEM/ODM | Yes |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 42Ah

Why Choose MANLY Battery?
Service: Provide customers with customized battery pack solutions
New smart lithium battery protection board: overcharge protection, over-discharge protection, short circuit protection, balanced circuit module, overcurrent protection, overvoltage protection, high-temperature protection
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Hot Tags: ups battery power, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












