Product Information
24v Robot AGV Battery Pack replaces manual handling and reduces labor intensity. Its composability is strong, and it can be easily realized by adding a feeder truck and a drive control unit. The trolley it replaces has a high degree of automation and intelligence. The AGV's travel path can be flexibly changed according to changes in storage space requirements, production process flow, etc., and the cost of changing the travel path is cheaper than that of traditional conveyor belts and rigid transmission lines.
24v Robot AGV Battery Pack for AGV integrates light, machine, electricity and computer, and integrates the advanced theory and application technology in the field of science and technology. It has strong guiding ability, high positioning accuracy and good automatic driving performance. It can reduce labor, reduce the loss of artificial operation; reduce personnel, save time, and shorten personnel allocation; can enter and exit places that are inconvenient for personnel to optimize the production structure, saving manpower, material resources and financial resources
Features
Rechargeable 24v Robot AGV battery pack
1. Safety: safest Li-Ion battery, PCB board protect, none fire, none explosive
2. Clean and Green energy, no toxic material contained
3. Long life cycle, > 3500 times deep cycle,10 times of lead acid battery
4. No memory effect,highly efficient charge anytime, no reduction of capacity
Parameters
| Item | Rechargeable 24v Robot AGV battery pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2440M |
| Shell | Metal/Custiomize |
| Cell | 3.7V battery |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 24V/22.2V |
| Number of series | 6S*3.7V |
| Rated Capacity | 40Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 25.2V |
| Charge Method | Constant current and constant voltage |
| Discharge Cut-off Voltage | 12V |
| Suggested Charge Current | 8A |
| Max Charge Current | 40A |
| Working Discharge Current | 40A |
| Peak Discharging Rate | 120A(<3s) |
| Cycle Life | > 500 times |
| Dimension(L*W*H*TH) | Adjustable |
| Self-Discharge | <2% Monthly |
| Desgin Life | 10~15 Years |
Working Temperature | Charge range : 0~45°C |
| Discharge Range : -20~60°C | |
Storage Temperature | Less than 1 month: -5~35°C |
| Less than 3 months: -5~35°C | |
| Bulit-in BMS | Over-charge & discharge protection. Temperature control function. Short circuit protection. Balances the cells and ensures long cell life. |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 24V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance:
3 years warranty, provide lifelong technical service support
Product advantages:
Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
Certification advantage:
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
Competitive Price:
We have our own factory at aspecial discount
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Hot Tags: 24v robot agv battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












