Features
24V 50Ah Battery Deep Cycle
Half the weight of traditional lead acid batteries.
Less discharge when in storage compared with traditional lead acid batteries.
Longer service life compared to lead acid.
Sealed case (protection index : IP65)
CE, RoHS and UN38.3 certification
Parameters
| Battery item | 24V 50Ah Battery Deep Cycle |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications
2.OEM/ODM available
3. MANLY battery guarantees that the battery provided to you is good for use, In addition, they can be infinitely customized to meet your changing needs
4. Passed ISO9001:2015 certification and EC, ROHS, KC, BS, MSDS, UN38.3 certificates
5. Superior and helpful after-sales service
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: Is this battery compatible with my own batteries?
A: Hello, we do not recommend connecting batteries of different brands since the BMS is different from the battery to the battery.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v 50ah battery deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












