Features
24v 30ah battery Lithium backup for wifi router
About 50 % lighter and 40% smaller than equivalent Lead-AGM battery with same usable energy
Water & dust resistance (IP65)
Highly durable ABS enclosure
Drop-in lead acid replacement
Parameters
24v 30ah battery Lithium backup for wifi router | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2430M |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 30Ah |
| Energy | 768Wh |
| Recharge Cycles@0.2C 80% | More than 3500 times |
| Monthly Self-Discharge | < 2% |
| Design Life | 10+ Years |
| Warranty | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Standard Charge Voltage | 29.2V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 0.2C/Customized |
Max Charge Current | 1C/Customized |
| Standard Discharging | |
| Working Current | 1C/Customized |
| Max Discharing Current | 2C(<3s)/Customized |
| Discharging Cut-off Voltage | 16V |
| Structure | |
| Cell | LFP Battery |
| Termial | Customized |
| IP Rate | IP65 |
| Casing | Customized |
| Dimension(L*W*H) | Support customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 30Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing
100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Hot Tags: battery backup for wifi router, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












