Features
25.6V 40Ah lifepo4 Solar backup for home Solar wind car ups EV
Eco-friendly:MANLY's lithium batteries are the ultimate clean energy, no toxic material, no pollution.
Before send out,Over-discharging test/ Over-charging test/Short Circuit Safety Test/Extrusion Safety Test.
Fully charged, stop charging automatically.
Parameters
25.6V 40Ah lifepo4 Solar backup for home Solar wind car ups EV | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2440M |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 40Ah |
| Energy | 1024Wh |
| Recharge Cycles@0.2C 80% | Up to 3500 times |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Lifespan | 10~15 Years |
| Warranty Period | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Standard Charge Voltage | 29.2V |
| Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 0.2C/Customized |
Max Charge Current | 1C/Customized |
| Standard Discharging | |
| Working Current | 1C/Customized |
| Max Discharing Current | 2C(<3s)/Customized |
| Discharging Cut-off Voltage | 16V |
| Structure | |
| Cell | LiFePO4 Battery |
| Termial | Customized |
| IP Rate | IP65 |
| Casing | Customized |
| Battery Safety | Built-in BMS |
| Dimension(L*W*H) | Support customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 40Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications
Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 3500times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Hot Tags: solar backup for home, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












