Features
Backup inverter battery 24V 60ah
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play)
Parameters
| Item | 24 volt battery backup for camping Golf trolley cart Electrical equipment |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2460A |
| Casing Material | ABS/PVC/Metal |
| Color of Shell | Black/White/Blue etc |
| Cell | 3.2V LFP Battery |
| IP Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 24V*8S |
| Rated Capacity | 60Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Watt-Hour | 1536Wh |
| Charing Mode | CC-CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.0V |
| Charge Current | 12A |
| Max Charge Current | 60A |
| Continous Discharge Current | 60A |
| Pulse Discharging Current | 180A(<3s) |
| Cycle Life | 3500+ cycles |
| Dimension (L*W*H) | Customized |
| Terminal | M6 |
| Serive life | 10+ Years |
Warranty | 3 Years |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 60Ah

Why Choose MANLY Battery?
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty
With a professional supporting team, we have expertise in R&D, OEM production, and marketing. With the support of a professional and dedicated engineering and operation team, we are available to bring customers' ideas into reality. Flexible to customized requests, such as color, package, and accessories adjusted, so you can enjoy our quick one-stop OEM service.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Hot Tags: backup inverter battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












