Features
25.6V 100Ah Rechargeable Battery for RV with high quality
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Eco-friendly:MANLY's lithium batteries are the ultimate clean energy, no toxic material, no pollution.
Small size, light weight, safe and convenient, high efficiency, low energy efficiency.
Constant current and constant voltage, the advantages of effectively extending battery life.
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Item | 25.6V 100Ah Rechargeable Battery for RV with high quality |
| Cell | LiFePO4 Cell |
| Standard Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 100Ah/2560Wh |
| Cycle Life | 3500+ times |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | < 2% |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C within 3 seconds |
| Discharging Cut off voltage | 16.0V |
| Charging Cut off voltage | 29.2V |
| Battery Shell material | TBD |
| Output Connector | Customized |
| Battery Warranty | 36 Months |
| Design Life | More than 10 years |
| OEM/ODM | YES |
Communication Port | RS232/RS485/Customized |
IP Rating | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Professional Sales Team
We have a sales team with expertise and experience
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
Quality tracing system: comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service
Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters
Complete automatic production equipment
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Hot Tags: 25.6v 100ah rechargeable battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












