Features
50Ah 24V Battery
1.IP65 water dust resistance
2.OEM/ODM Service(Voltage, Capacity, Logo, Label, Material, Color, Size and other requirements can be customized!)
3.Free maintenance type
4.Aviation, Home, Electrocar, etc
5.CE / UL / ISO9001 / ROHS Certifications
6.Lithium Battery widely used in consumer electronics and industrial products such as notebook computers, power bank, digital cameras, movable lighting, communications equipment, electric bicycles, power tools and so on
Parameters
| Battery item | 50Ah 24V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | RS232/RS485 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.The company is fully committed to ensuring product quality.
2.Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
3.Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements
4.100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection.
5.Professional technical team: 12 years of experience in the lithium battery industry technical team, strive for excellence.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:What is the biggest differene between your battery and other suppliers:
A1: Safest with longer lifespan.
Q2:Why your battery is safer than others?
A2: We adopt Bolt in structure, it is strongest structure with most advanced technology involved.
B. We only focus on LiFePO4 Battery pack, made of certificated battery cell.
C. Integrated BMS to monitor tempeature, voltage, current to realize over voltage protection, over current protection, over temperature protection, short circuit protection, Reverse Polarity protection,
Q3:Why does your battery ensure longer lifespan than others?
A3: With more than 10 years experiences in LiFePO4 Battery pack, unrivalled technical capacity ensured.
Q4:How about your batttery delivery time?
A4:1-25 workdays after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 24v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












