Features
25.6V Lithium 50Ah Battery
1.Super high capacity
2.Lower self discharge
3.Excellent deep cycle performance
4.Environment friendly
5.Unlimited intermediate charging = no battery change needed.
6.Lightweight design
7.High energy density
Parameters
| Battery item | 25.6V Lithium 50Ah Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 65A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS case |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of professional lithium battery manufacturing experience.
2. Sure, the customized order is available, with our pleasure to serve you.
3. All batteries have more than 10 steps of testing during the whole production.
4. We have CE/UN38.3/MSDS ...etc. Promise a good quality to our customers.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Are you a trading company or manufacturer?
A: We are a factory.
Q: Could you do OEM?
A: Yes, we can OEM for you and submit the law of intellectual property rights.
Q: What is your product warranty?
A: The warranty is at least 3 years, free replace the battery in the warranty, but, we supply service from start to end.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 10-15 days, it is according to quantity.
Q: Do you provide samples?
A: Yes, we could offer the sample.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 25.6v lithium 50ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












