Features
50Ah LiFePO4 Battery 24V
1. Safety: safest Lithium battery, CE UL approved
2. High-temperature performance
3. Extremely safe, no explosion, no fire under collision
4.Waterproof box with BMS
Parameters
| Battery item | 50Ah LiFePO4 Battery 24V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.2V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 70A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.More than 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process.
2.We supply OEM&ODM service as clients requirement.
3.We have UL,CE,CB,KC,MSDS,UN38.3 for most our current model.
4.Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What’s the minimum order MOQ?
A: MOQ 10pcs
Q: What’s your payment term?
A: TT, West Union, Paypal, etc.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's one year warranty, for quality problems, we accept sending back.
Q: How long will be the delivery?
A:Usually delivery in 10-15 days, but also will be changed according to the quantity.
Q: How do you control your product quality.
A: All batteries have more than 10 steps testing during the whole production.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lifepo4 battery 24v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












