Features
Battery For Contactless Disinfection Robot24V30AH
1.Rechargeable and no memory effect.
2.Smaller dimensions and light weight.
3.Safer and more environmentally friendly
4.Super long service life
5.No memory effect,More environmental
Parameters
| Battery item | Battery For Contactless Disinfection Robot24V30AH |
| Brand name | MANLY/ Customized |
| Model No. | MLP2430A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Minimum Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 30A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 12000 square meters
2. Safety and efficiency is the absolute principle
3. Equipped with advanced manufacturing equipment, precision testing equipment
4. All lithium battery products are shipped after a strict full inspection
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FRQ
Q: Are your lithium batteries safe?
R: Our pouch packing lithium batteries are very safe and passed the Anti-deflagration test. so if you want safe batteries, you can use our pouch packing lithium batteries.
Q: How is your price?
R: Our price is reasonable and cost-effective. because of our big quantity.
Q: How is your after-sales service.
R: Any quality problems within the warranty period, we will send you replacements by next shipping or by express.
Q: How to become a dealer for your company?
R: If you meet the dealer's conditions, we will give you the most preferential policy in your country or area.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for contactless disinfection robot, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












