Features
Battery For Highly Efficient Solar Tracker
Built-in PCB/BMS inside to balance protect the battery
Can be circularly used, best can up to 3,500+ times recycles, 8 times of Lead-acid battery
With the best power-weight rate: 1/3 of Lead acid battery weight
Good performance at high temperature
Low self-discharge rate, less than 3% monthly
Parameters
| Battery item | Battery For Highly Efficient Solar Tracker |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2418A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 18AH |
| Minimum Capacity | 18AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 6A |
| Discharge Peak Current | 10A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Case material | ABS or PVC(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.A major manufacturer of battery
2.CE\ROHS\UN38.3\MSDS approved
3.More than 30 engineers and technicians
4.Strong R&D team
5.Monthly production capacity: over 3000000 components
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How much does shipping cost?
A: It depends on the number of goods, the shipping method, and the country. But we will always figure out the best choice for you.
Q: How can I get the best prices?
A: You get a cheaper per-item price when you buy larger quantities. Use the website to check prices. Returning customers receive better discount levels.
Q: What if the product is broken?
A: If any product is faulty, you can send me the picture or video to us, and we will study it. And provide the spare parts for after-sale service.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for highly efficient solar tracker, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China










