Features
Lithium 24V Battery 50Ah
High safety & Deep cycle
Limited space for special use
No memory effect, low self-discharge rate, environment-friendly
Optional Smart system to show battery data via APP
Parameters
| Battery item | Lithium 24V Battery 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.6v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 3000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Custom |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Value quality and long-term cooperation to reach win-win relationship.
2. Superior and helpful after-sales service.
3. More than 12 years of professional lithium battery manufacturing experience.
4. Specialized lithium battery solutions for different applications.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 24v battery 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












