Features
Battery For Sterilization Robot25.6v 25ah
Safe and environmental protection without pollution
Easy to install and maintain,
Excellent safety features
Low internal resistance and self-discharge
Excellent recoverability, no memory effect
Parameters
| Battery item | Battery For Sterilization Robot25.6v 25ah |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP2425A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 25AH |
| Minimum Capacity | 25AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 20A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | Others can be customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Lifepo4 battery China manufacturer.
2. More than 2000 cycle-life,high capacity.
3. High discharge rate with superior safety.
4. OEM services offered.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. how can we guarantee the quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
2. what can you buy from us?
LiFePO4 battery,12V battery,Golf cart battery,AGV lithium battery,lithium ion battery
3. why should you buy from us not from other suppliers?
OEM battery packs, provide full solution for your inquiry, including BMS, module design and after sales services;
4. Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for sterilization robot, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












