Features
Electric E Bike Battery 24V 30Ah 720Wh For Golf Trolley
High-temperature resistance
Customizable industrial grade waterproof housing
No memory effect, low self-discharge rate; Environment-friendly
Parameters
Electric E Bike Battery 24V 30Ah 720Wh For Golf Trolley | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP24V30P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 30Ah |
| Cycle Life | More than 3500 cycles |
| Self Discharge | Less than 2% |
| Lifespan | 10+ years |
| Charge Data | |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 30A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 30A |
| Peak discharging current | 90A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Casing | Adjustable |
| Battery Size(L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Adjustable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
After-sales service
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
Manufacture
We have our own factory with 3 production bases.All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.Provide you “customized products” along with the best factory price.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Is your product certification complete?
A: We have CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Hot Tags: battery for golf trolley, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












