Features
OEM Replacement Battery For Golf Trolley Lifepo4 Battery Pack With Bms
Longer life cycle, >3,500 times at 80% DOD.
Direct replacement of lead-acid batteries
Long lifespan over 10 years
Parameters
OEM Replacement Battery For Golf Trolley Lifepo4 Battery Pack With Bms | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP24V36P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 36Ah |
| Cycle Life | More than 3500 cycles |
| Self Discharge | Less than 2 percent |
| Lifespan | 10+ years |
| Charge Data | |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 36A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 36A |
| Peak discharging current | 108A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Casing | Adjustable |
| Battery Size(L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Adjustable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Hot Tags: replacement battery for golf trolley, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












