Features
18650 Battery Pack 24V house battery backup power for solar storage
Compact size and lighter weight
Rechargeable battery, high capacity, light-weight
No memory effect, high current charge and discharge
Parameters
18650 Battery Pack 24V house battery backup power for solar storage | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2490M |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 90Ah |
| Energy | 2304Wh |
| Recharge Cycles | > 3500 times |
| Monthly Self-Discharge | Loss less than 2% |
| Lifespan | 15 Years |
| Warranty Period | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Standard Charge Voltage | 29.2V |
| Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 18A |
Max Charge Current | 90A |
| Standard Discharging | |
| Working Current | 90A |
| Max Discharing Current | 270A |
| Discharging Cut-off Voltage | 16V |
| Structure | |
| Discharge cut-off voltage/per cell | 2.0V |
| Maximum Charge voltage/per cell | 3.65V |
| Termial | Anderson |
| IP Level | IP65 |
| Casing | Customized |
| Battery Safety | Built-in BMS |
| Battery Dimension | Customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 90Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions.
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Hot Tags: house battery backup power, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












