Features
Battery For Farming Robot24V 30AH
1.Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
2.Bluetooth technology to monitor battery status
3.Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
4.Drop in replacements (plug and play)
5.Run as many needed in parallel
Parameters
| Battery item | Battery For Farming Robot24V 30AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2430A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 22A |
| Discharge Peak Current | 30A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Other Parameters | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS /Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2.High quality, Competitive price, Fast Delivery
3.Response time <2 hours
4.Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have samples to test? And what is the lead time for sample orders?
A1:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. and buyer pays for sample cost and shipping cost.
Q2: Do you provide after-sales service?
A2: Yes, the warranty is 3 years, if any quality problems on our side during this period, we can send a new one as a replacement.
Q3 What is your company's advantage?
A3: We only supply high-level quality of battery and we guarantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service
Q4: Do you accept OEM/ODM?
A4: Yes, it is available.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for farming robot, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












