Features
Battery For Picking Forklift 24V 120AH
1.High cycle life 5000 @ 50% DOD
2.More economical than AGM / Gel batteries
3.Safest lithium chemistry with high energy
4.In built-in over-charge and over-discharge protection
5.Internal cell balancing
Parameters
| Battery item | Battery For Picking Forklift 24V 120AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24120A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Minimum Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 55A |
| Discharge Peak Current | 110A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | Others can be customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Direct Manufacturer
Our factory is located in Guangdong China and has several branches.
2. Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience, rich in technical skills.
3. Professional Sales Team
We have a sales team with expertise and experience.
4. Competitive Price
We have our own factory at special discount.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How many Ampere protection circuit boards should choose?
A: It depends on your load power such as electric motor power please contact the sales or technical support before buying.
Q: What is the distinction between the same port wiring and different port wiring?
A: The cathode of charger and load is different for different port wiring, the cathode of charger and load is the same for the same port wiring and the charging current is equal to the discharge current.
Q: What is the distinction between balance and unbalance function?
A: Equilibrium function is that high voltage cells will be discharged with a resistor, waiting for the low voltage cells, to achieve each cell voltage is consistent, to improve the battery performance for the whole group.
Q: Do you have Minimum Order Requirement (MOQ)?
A: No, We don’t have MOQ, Different customers have a different requirements,We can provide various capacities and sizes is per your requirements, Also ODM / OEM is welcome.
Q: What is your term of payment?
A: PayPal, T/T, L/C,
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for picking forklift, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












