Features
Battery For Home Lawn Mower24v42ah
1.Significantly lower tendency to self-discharge
2.Due to the possible higher charging currents, shorter charging times - therefore maximum charging capacity
3.Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
4.No sulfation, no degassing
5.Almost 100% usable capacity and load tolerance.
Parameters
| Battery item | Battery For Home Lawn Mower24v42ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2442A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 42AH |
| Minimum Capacity | 42AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 40A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | Others can be customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Factory supply: years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products.
2.Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first.
3.Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing.
4. Providing accurate data for after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you offer free samples?
A: We don't provide free sample, but the sample cost can return to you when you place bulk orders .
Q: What is your terms of payment?
A: We accepted most of payment terms, like T/T,L/C at sight, PayPal, Western Union, Cash etc.
Q: What is a minimum number (pieces) of order for this product?
A: Our MOQ is 1 piece, the more the quantity, the more preferential it is.
Q: How many time you need for production of one sample?
A: If customized according to customer requirements, production time needs 10-15 working days, if it’s our standardized products most of the time we can supply from stock .
Q: How do you ship the products?
A: For small orders or samples we can arrange door to door air freight delivery , for large quantity we normally arrange container or LCL ocean shipment.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for home lawn mower, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












