Features
Battery For AUV 24V48AH
1.Drop-in lead acid replacement
2.Environment friendly
3.High Cycle Round Trip Efficiency (RTE)
4.Wide Working Temperature Range
5.Maintenance Free
Parameters
| Battery item | Battery For AUV 24V48AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2448A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 48AH |
| Minimum Capacity | 48AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 40A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | Others can be customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our services:
1. Professional sales team offers good service before and after-sale.
2. Quick response: your inquiries would be responded to within 12hours.
3. Short Lead time: 10-15 days for cells; 20-35 days for the battery pack.
4. High-quality battery: A grade cells, 3-year warranty, 100% real capacity and discharge rate.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FRQ
Q. How to proceed with an order?
R. 1) we need to know your requirements (voltage, capacity, wire length and connector part number) and application.
2) Then quote based on your requirements.
3) You place an order and pay the deposit; we start to arrange the production.
Q. Can you print my logo on the product?
R. Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q. Which certificates do you have?
R: Due to each battery model having different existing certificates, so pls tell us the model number to confirm.
Q. How about your warranty?
R: 36 months warranty
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for auv, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












