Features
Underground Coal Mine Rescue Robot Battery24v 80AH
1.High energy density
2.Extendible & Widely use
3.Automotive-grade lithium battery
4.More light-weight & Clean energy
5.Built-in BMS protection
Parameters
| Battery item | Underground Coal Mine Rescue Robot Battery24v 80AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2480A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 45A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Other Parameters | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS /Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. All of our 12V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
2. The tailor-made solutions will be provided by our experienced team and professional salesperson.
3. More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
4. Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is there any tracking Number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: Is the product the same as the photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: underground coal mine rescue robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












