Features
Humanoid Service Robot Battery 24v 40ah
Longer life cycle
Portable with Small size and light weight
Good discharge performance
More safe and environmental protection
Higher power discharge
Higher temperature resistance
Parameters
| Battery item | Humanoid Service Robot Battery 24v 40ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2440A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 40AH |
| Minimum Capacity | 40AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 12A |
| Discharge Peak Current | 20A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | The conventional ABS housing has a display screen. Others can be customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Customers' request or customized specification is acceptable.
2. 100% tested and inspected before packing.
3. Professional technician and engineer service.
4.24/7 service. Guided with timely, effective and complete after-sales policy. We promise to take responsibility for all the products we produced.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but at the same cost as bulk.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: humanoid service robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












