Features
Battery For Public Safety Robots
1.Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
2.Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
3.Drop in replacements (plug and play)
4.Run as many needed in parallel
5.No memory effect & environmental friendliness.
Parameters
| Battery item | Battery For Public Safety Robots |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2445A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 45AH |
| Minimum Capacity | 45AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 16A |
| Discharge Peak Current | 30A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | The conventional Metal housing has a display screen. Others can be customized |
| Case material | Metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but at the same cost as bulk.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but at the same cost as bulk.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for public safety robots, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












