Features
Battery For Automated Guided Vehicles
1.Water & dust resistance (IP65)
2.Highly durable ABS enclosure
3.Drop-in lead acid replacement
4.Environment friendly
5.Bluetooth App is optional(for Android and ios system)
Parameters
| Battery item | Battery For Automated Guided Vehicles |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2435A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 35AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Other Parameters | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS /PVC/Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days.
2. You can fully enjoy high quality & competitive prices.
3. All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
4. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Do you provide OEM/ODM services?
A: yes,Our factory and engineer team have extensive experience in providing OEM/ODM services.
Q2. Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q3.Can you accept sample orders?
We can. Before bulk ordering, we can provide samples for testing.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for automated guided vehicles, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












