Features
Lithium Battery Pack 24 volt caravan battery for motor mover
No sulfation, no degassing
Almost 100% usable capacity and load tolerance
Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
Parameters
Lithium Battery Pack 24 volt caravan battery for motor mover | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP24V42P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 24V |
| Capacity (amp hours) | 42Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1008Ah |
| Design Life | More than 3500 cycles |
| Self Discharge | <2 percent per month |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV(Constant current /constant voltage) |
| Recommended Charge Current | 9/Adjustable |
| Max. Charge Current | 42A/Adjustable |
| Discharge Data | |
| Continous Discharge Current | 42A/Adjustable |
| Max discharge current | 84A/Adjustable |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 10 kg |
| Battery Housing | PVC/ABS/Optional |
| BatSize | Customzied |
| Terminal Type | Adjustable |
| Housing IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Equiped with first-rate BMS, the battery went well in the short-circuit test, discharge test and the charge test as well.
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What Certificates do you have?
A: Our batteries have been tested by CE and RoHS Standards which is complied with the European Directive.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
More Lithium Battery Modules
Dear customers,
Kindly click the photos below to know other more products' details .
We can customize the battery according to your demand. Welcome any inquiry from you.^_^

Hot Tags: caravan battery for motor mover, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












