Features
GPS Combined Transport Robot Battery24V 100AH
1. Efficient, insurance, energy saving.
2. Digital display. There are full display lights.
3. Voltage and current can be displayed.
4. The charging indicator shows the charging process directly, which facilitates users to manage the current of the battery.
Parameters
| Battery item | GPS Combined Transport Robot Battery24V 100AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.2V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Focus on the development and application of lithium batteries.
2. Full inspection of incoming materials.
3. Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification.
4. Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: What about the lead time?
A: If it has in the stock, samples need 3~5 days, if not, samples need 20~25working days; mass production will be around 10 ~ 15 working days, it depends on the battery is a normal one or a custom one.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: gps combined transport robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












