Features
Lithium 50Ah 24V
Built for long lasting reliable power
The MANLY's deep cycle battery has a cycle life of 3,000 cycles or about 10 calendar years.
Our lithium-ion batteries have a usable capacity of 99% compared to 50-60% for traditional lead-acid batteries]
MANLY's deep cycle batteries function in the widest range of temperatures with a discharge temperature range (Functional) of –5°C to 35°C (23°F to 95°F) and a charge temperature range of -20°C to 45°C (-4°F to 113°F).
Deep cycle batteries self-discharge rate per month is between 1-3% compared to lead-acid batteries which are about 30%.
Can be charged with solar chargers
Parameters
| Battery item | Lithium 50Ah 24V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.2V |
| Continuous Discharge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Advantage | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Housing materials | ABS/Pvc/Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
2.1 pcs of battery sample orders for testing are welcome.
3.100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. 4.All the products will go through 15 checks.
5.Provide you “customized products” along with the best factory price.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep promise we do full refund for the defective battery.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 50ah 24v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












