Features
Replacement AGM/GEL Storage Batteries Lithium Battery 25.6V 100Ah
Lithium iron phosphate high-quality core
Long-lasting range and large capacity
High energy density cycle life
Easy to install and maintain,
Excellent safety features
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Replacement AGM/GEL Storage Batteries Lithium Battery 25.6V 100Ah |
| Built-in Cell Model | Cylindrical LiFePO4 Battery/customizable |
| Nominal Voltage | 24V |
| Capacity | 100Ah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Charge Method | CC/CV |
| Months Self-Discharge | Less than 2% |
| Recommend Charge current | 0.2C~1C/Customzied |
| Max discharge current | 3C within 3 second |
| End-of-discharge voltage | 16V |
| BMS End-of-charge voltage | 29.2V |
| Outside Battery Box | Metal Case |
| BMS Balance Type | Active Auto-Balancing |
| Output Port | Adjustable |
| Guarantee | 36 Months |
| OEM/ODM | Acceptable |
| Communication interface | Bluetooth / RS485 / RS232 GPS protocol port for Choice |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quickly recharge
Capable of being charged at up to 1C max., you save time and increase productivity thanks to the superior charge/discharge efficiency. We recommend chargers with dedicated lithium battery profiles (see above for options)
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Hot Tags: lithium battery 25.6v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












