Features
Lithium Battery 25.6V 50Ah
1/3 Lighter in weight
Use a grade prismatic cells. More than 3000 cycle times.
Support battery in parallel and series
Maintenance free. Low self discharge rate.
Parameters
| Battery item | Lithium Battery 25.6V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.2V |
| Continuous Discharge Current | 18A(Could be customized) |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | RS232 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
2.12+ years production and management experience
3.Wholesale and OEM/ODM excellent service
4.Samples orders can be supplied at any time
5.Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days
6.You can fully enjoy high quality & competitive price
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How would the goods be shipped
A: We ship via DHL, UPS, FedEx, and by Sea/Air normally.
Q: What kinds of payment can I pay with?
A: T/T Bank transfer, Paypal, Western Union, and etc.
Q: How do you control your product quality.
A: All batteries have 15 steps of testing during the whole production.
Q: How about your warranty policy and after service?
A: 3 years or more free warranty.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 25.6v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












