Product Description
This Lithium Battery Replacement For Golf Cart is a replacement battery for light electric vehicles including electric bicycles, golf carts, tiny flat battery cars, forklifts, cleaning vehicles, electric wheelchairs, and so on. The suggested charging current ranges from 24A to 60A, with a maximum charging current of 120A. The pulse discharging current is 240A(3s) while discharging. If you're interested, please don't hesitate to get in touch with us for more information.
Features
Most ordinary lead-acid batteries can be used to charge this 3.2v LiFePo4 cell 24v Lithium Battery Replacement For Golf Cart. Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery are included. A 3-year limited warranty is included to ensure your satisfaction with your purchase. Overcharge and discharge protection, overcurrent protection, and short circuit protection are all included in the BMS protection function. The customized size ensures that your needs are met.
Parameters
3.2v LiFePo4 cell 24v lithium battery replacement for golf cart | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP24120A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 2880Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 2400Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | More than 3500 Times |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Design Life | 15 Years |
| Guaranty | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 24A~60A |
Max Charge Current | 120A |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 120A |
| Pulse Discharging Current | 240A(<3s) |
| End of Voltage | 20.0V |
| Structure | |
| Positive plug | M8 |
| Negative plug | M8 |
| Communication Port | Optional |
| BMS Protection function | Overcharge and discharge protection, overcurrent, and short circuit protection |
| Enclosure IP Rate | IP65 |
| Enclosure Material | Black ABS |
| Product Size(L*W*H) | Customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free to share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 120Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
MANLY LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your sample policy?
A: We can provide samples, when you have big order in the future, can deduct double samples free from the order.
Q: Do you have PI?
A: Yes, we will make a PI (proforma invoice ) for you once the order is confirmed.
Q: Can I customize items I like, such as printing our logo or altering the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
Q: What about the lead time for mass production?
A: Honestly, it depends on the order quantity and the season you place the order.
Hot Tags: lithium battery replacement for golf cart, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












