Features
Lithium Ion LiFePO4 Battery 25.6V 100Ah 90Ah Golf Carts Battery storage solar battery
Low Total Cost of Ownership (TCO)
High Energy Density by Adopting LFP Cells
High Cycle Round Trip Efficiency (RTE)
Wide Working Temperature Range
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Lithium Ion LiFePO4 Battery 25.6V 100Ah 90Ah Golf Carts Battery storage solar battery |
| Built-in Cell Model | LiFePO4 Cell |
| Nominal Voltage | 24V/8S |
| Capacity | 100Ah |
| Cycle Life | More than 3500 times |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | Less than 2% per month |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C within 3 second |
| End-of-discharge voltage | 16V |
| BMS End-of-charge voltage | 29.2V |
| Battery Shell | Metal Case |
| Output Port | TBD |
| Guarantee | 3 Years |
| OEM/ODM | Welcome |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
Various battery model size available, Customized size welcome
Production Quality
4-Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Hot Tags: lithium ion lifepo4 battery 25.6v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












