Features
Rechargeable Battery 25.6V 50Ah
70% lighter than lead acid batteries
Two to four times the service life (3,500+ cycles)
Longest warranty in the industry (3+ years)
Can go up to 4 in series with this battery
Parameters
| Battery item | Rechargeable Battery 25.6V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 35000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | YES |
| Protection grade | IP55/IP65 |
| Housing materials | ABS/PVC/Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products.
2.Over 2000 battery models and combinations.
3.Pure nickel sheet connection, small heat generation, anti-oxidation, large working temperature range.
4.Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Customized size according to customer requirements
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 35 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: rechargeable battery 25.6v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












