Features
Remote control Lawn Mowing Robot Battery 24V 24AH
1.Can be connected in parallel up to 4 batteries
2.Drop-in replacement for lead-acid batteries
3.Lightweight
4.Wider temperature range:-20°C-60°C
5.Free of maintenance
Parameters
| Battery item | Remote control Lawn Mowing Robot Battery 24V 24AH |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP2424A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 24AH |
| Minimum Capacity | 24AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 12A |
| Discharge Peak Current | 30A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/PVC/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Wholesale and OEM/ODM excellent service.
2. Samples orders can be supplied at any time.
3. Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days.
4.You can fully enjoy high quality & competitive price.
5. All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are you the original supplier ?
A1:MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
Q2: Do you offer charger for battery?
A2: Yes, we do. If you also need charger, please mention it when sending inquiry.
Q3:Can I have a sample order?
A3:Yes, we accept sample order to test and check quality. Batteries can be made as require.
Q4:Do you have MOQ ?
A4:No limited. But the more you take, the better price you will received.All products are always in stocks.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: remote control lawn mowing robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












