Features
Solar Panel Tracker Battery
1.High energy density, low internal resistance;
2.Excellent safety performance, no explosion, no fire;
3.Good storage characteristics
4.Good high or cold temp performance
5.High capacity & light weight
Parameters
| Battery item | Solar Panel Tracker Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2420A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 10A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Other Parameters | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS /PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.We are a LIFEPO4 battery manufacturer!
2.We are in this Battery Business for over 10 years!
3.We can do OED/ODM service!
4.We can customize any capacity Battery and size you want, If you have requirements, please write to me.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. What certificates do you have?
A:We have CE/ MSDS/ UN38.3 etc./ certificates.
2. Delivery time? Warranty time?
A: 3 to 7 days, depending on air or sea or Express shipping you use.
3 to 5 years warranty! We would provide repair or replacement if quality problem.
3. Can I print the LOGO on it?
A: YES, LOGO/sticker/OEM/ODM is accepted.
4. Package details
A: Each battery with a carton box, with a bubble inside to protect the battery,
For the big battery, we will use a wooden box, mostly 500kg /Pallet, which means about 30 PCS/Pallet.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar panel tracker battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China










