Features
Battery For Cleaning Robot Battery24v 45ah
1.Very low self-discharge, so no trickle charge is necessary
2.Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
3.Battery protection through integrated (SIGA - BMS) battery management system
4.Rugged plastic flame retardant case and cover.
Parameters
| Battery item | Battery For Cleaning Robot Battery24v 45ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2445A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 45AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 25A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Other Parameters | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS /Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
2.All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
3.Delivery Time: 10~25 days after receiving the deposits.
4.Competitive price with excellent quality!
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q:Which shipping method you usually take?
Re: UPS, FEDEX , Post Mail and so on. We can also ship with your own shipping agent.
Q: How do I know whether you've shipped my order or not?
Re: Tracking No. will be offered as soon as your order be shipped out. Before that, our sales will be there to check the packing status, photo you the done order and let you know the forwarder picked it up.
Q: Do you have any sales service?
Re: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries. We keep our promise we do full refund for the defective battery.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for cleaning robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












