Features
Solar power backup battery 24V 45Ah for RV Marine
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
Environment-friendly without PB, CD added
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Parameters
Solar power backup battery 24V 45Ah for RV Marine | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2445M |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 25.6V |
| Standard Capacity | 45Ah |
| Energy | 1152Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | Up to 3500 times |
| Self-Discharge | <2% |
| Design Life | 10~15 Years |
| Warranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Standard Charge Mode | Constant current /Constant voltage(CC/CV) |
| Recommend Charge Current | 0.2C/9A |
Max Charge Current | 1C/45A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 1C/45A |
| Working Current | 1C/45A |
| Pulse Discharing Current | 2C(<3s)/90A |
| Discharging Cut-off Voltage | 16V |
| Structure | |
| Cell | 3.2V Lithium Iron Phosphate Battery |
| Termial Type | Customzied |
| IP Rate | IP65 |
| Casing | Metal/PVC/Customized |
| Dimension(L*W*H) | Support customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 45Ah:

Why Choose MANLY Battery?
OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
36 months for all our lithium batteries
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Hot Tags: solar power backup battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












