Features
LiFePO4 ups uninterrupted power supply 24V 24Ah for solar led lights
Diversified product structure, providing one-stop solutions for various applications
Small volume, large capacity
High-temperature resistance
Parameters
LiFePO4 ups uninterrupted power supply 24V 24Ah for solar led lights | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2424P |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 24V |
| Standard Capacity | 24Ah |
| Energy | 576Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | 3500+ cycles |
| Self-Discharge | Less than 2% |
| Design Life | 15 Years |
| Warranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 0.2C/4.8A |
Max Charge Current | 1C/24A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 1C/24A |
| Working Current | 1C/24A |
| Pulse Discharing Current | 2C(<3s)/48A |
| Discharging Cut-off Voltage | 16V |
| Structure | |
| Battery Cell | Adjustable |
| Connector | Customzied |
| Protection Level | IP65 |
| Casing | PVC/ABS |
| Dimension(L*W*H) | Adjustable |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 24Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Many years of production experience 12 years of craftsmanship, only focus on the field of lithium batteries
Nearly 120,000 square meters of R&D and production space
PROFESSIONAL SERVICE
Excellent management team, professional technical personnel
Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Hot Tags: ups uninterrupted power supply, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











