Features
48 volt lifepo4 battery
1. Lightweight and small size.
2. High-temperature resistance.
3. BMS intelligent protection.
4. Operating temperature is between -20℃ and +70℃.
Parameters
| Battery item | 48 volt lifepo4 battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4830A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Minimum Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 15A(-20~+55℃) |
| Charge Current | 20A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C; Discharging:-20~60°C |
| Temperature protection | 65℃±5℃ |
| BMS | YES |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. .We are a professional and vigorous new energy company.
2. A strong R&D department.
3. Focusing on high-end customized services, the company high-quality and reliable new energy products according to different customer needs.
4. We provide good after service and best service affirmations to the customer.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can you produce according to our samples?
A1: Yes, we can produce by your actual samples or technical drawings and for your quality testing.
Q2:What are your warranty terms?
A2:We offer 24 months warranty in normal cases, and longer-term is negotiable.
Q3: What are the payment terms?
A3: For sample, payment accept Paypal, Western Union, T/T; Mass order by T/T, usually is 30% deposit, and balance before delivery.
Q4: Do you offer a charger for the battery?
A4: Yes, we do. If you also need a charger, please mention it when sending an inquiry.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48 volt lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













