Features
48V 100Ah Battery Deep Cycle
1.Charging range: suitable for 48V, 24ah-200ah batteries (except lithium batteries)
2.Up to 1 years warranty .
3.Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
4.Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
5.Free of maintenance
6.Internal cell balancing
Parameters
| Battery item | 48V 100Ah Battery Deep Cycle |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world.
2.All aspects of technology are very mature.
3.We are the originator, the price will be more affordable4.Well aware of the technical problems of lithium iron batteries.
The product can totally support to pass the UN38.3/MSDS/UL/CE/ROHS and other industry certifications
4. Perfect service system.
5.One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can we put the LiFePO4 battery pack in parallel or series by ourselves?
A: YES, but the batteries should be in the same voltage and capacity, or it will influence the cycle life of the battery pack. Also, you should tell us before you place the order, then we will match them before delivery. Before handling the battery, checking the voltage of each battery is necessary.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48v 100ah battery deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












