Features
48 volt 100 ah LiFePO4 battery for camping fridge telecommunication equipment
Built-in BMS protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
3+ year warranty & Excellent customer service
Parameters
48 volt 100 ah LiFePO4 battery for camping fridge telecommunication equipment | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP48100A |
| Function Parameter | |
| Typical Voltage | 48V*15S |
| Typical Capacity (amp hours) | 100Ah |
| Energy | 4800Wh |
| Lifespan | More than 3500 cycles |
| Self Discharge | Less than 2% |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Suggested Charger Current | 0.2C~0.5C |
| Max. Charge Current | 1C |
| Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Data | |
| Continuous Discharge Current | 1C |
| Max. discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge voltage | 30.0V~54.75V |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 48 kg |
| Housing | ABS/Metal/Optional |
| Battery Size(L*W*H) | Adjustable |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Cell Type | Cylindrical/Prismatic |
| Connector | M6/M8/Customized |
| Protection Level | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
The Customers Feedbacks


More Applications of 48V Lithium Battery

FAQ
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: battery for camping fridge, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












