Features
48V 100AH Battery for Backup Solar Bank
1. Lithium iron phosphate chemistry materials
2. Professional lithium battery manufacturer with leading technology
3. Wide temperature performance
4. IP65 class of protection
5. Connected in parallel and series
6. Built-in battery management system protection
Parameters
| Battery item | 48V 100AH Backup Solar Bank |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 48V |
| Discharge Cut-off Voltage | 33V |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Charge Current | 5A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% @ CC/CV and 25℃ |
| Dimension | Can be customized |
| Battery weight | Approximately: 43KG |
| Operation Temp. | Discharge at -20°C ~ 75°C & Charge at 0°C ~ 60°C |
| Communication Protocol | RS485/other |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years experience in R&D and producing lithium battery products for various applications, mature production, and technology process.
2. MANLY has some big projects in the United States, Australia, and the Netherlands, all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
3. Strict quality control from materials and multi-layer production processes, 100% IQC and OQC for every lithium battery cell and packs.
4. Prompt on-time delivery!
5. Packaging Details: Standard export carton or OEM package.
6. Excellent safety performance, no explosion, no fire.
7. Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Could you do customer brand?
A1:Of course,we could provide professional OEM service.
Q2. What are your terms of payment?
A1: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. What are your terms of delivery?
A3: EXW, FOB, CIF
Q4. How about your battery delivery time?
A4: A: 5-25 workdays after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Q5: How do you make our business long-term and good relationship?
A5:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q6.Is this product safe?
A6:Passed the overcharge, over-discharge, over-temperature, short circuit, acupuncture, and other safety tests, no fire, no explosion at any circumstance;
More Products

For more details or other modules, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: backup solar bank, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












