Features
Rechargeable lithium ion battery pack LiFePO4 48 volt 50ah for E Bike Motorcycle
3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery
Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage
Parameters
Rechargeable lithium ion battery pack LiFePO4 48 volt 50ah for E Bike Motorcycle | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP4850A |
| Function Parameter | |
| Typical Voltage | 48V*15S |
| Typical Capacity (amp hours) | 50Ah |
| Energy | 2400Wh |
| Lifespan | >3500 cycles |
| Self Discharge | Less than 2% |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Suggested Charger Current | 0.2C |
| Max. Charge Current | 1C |
| Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Data | |
| Continuous Discharge Current | 1C |
| Max. discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge voltage | 30.0V~54.75V |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 25 kg |
| Housing | ABS |
| Size(L*W*H) | Adjustable |
| Chemistry | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Cell Type | Cylindrical/Prismatic |
| Connector | M6/M8/Customized |
| Enclosure Protection Level | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Rich Experience in R&D and production more than 12 years!
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
The Customers Feedbacks


More Applications of 48V Lithium Battery

FAQ
Q: What about the lead time?
A: If it has in the stock, samples need 3~5 days, if not, samples need 20~25working days; mass production will be around 10 ~ 15 working days, it depends on the battery is a normal one or a custom one.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: rechargeable lithium ion battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











