Features
48V LiFePO4 100Ah Battery
1.no memory effect;
2. lead free, no harm;
3.high energy density, low internal resistance;
4. excellent safety performance, no explosion, no fire;
Parameters
| Battery item | 48V LiFePO4 100Ah Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Housing materials | ABS/IRON |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. 24 hours /6 days/week online service.
2. Fast delivery and good shipping situation tracking
3.Our company have professional Technology Team about 10 Peoples.
4. Accept OEM and Customize Order .
5.Our company accept online order .
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's the warranty?
A: For the batteries, we have 3 years warranty. If any quality problems on our side occurred during this warranty period, we will replace them at our cost (including the shipping cost).
Q: What's the price?
A: We provide a reasonable price and recommend suitable batteries to our customers.
Q: What's MOQ?
A: We can accept a small MOQ at the beginning to help customers enter into the market first.
Q: What's the service?
A: Our policy is to provide faster & safer & easier service for our customers.
We can provide Technical Support.
We can accept TT, Western Union, L/C, etc.
We can provide others service etc.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48v lifepo4 100ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












