Features
51.2V 50Ah Lithium LiFePO4
1.Ultra-reliable Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) technology
2.Integrated battery management System (BMS)
3. Light weight & compact
4.Water & dust resistance (IP65)
5.Highly durable Metal enclosure
Parameters
| Battery item | 51.2V 50Ah Lithium LiFePO4 |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Customize |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| Mechanical Properties | |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS/PVC |
| Weight | Customize |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With complete QC inspection from the material to the mass production.
2.Provide the customized service.
3.24 hour follow up service of any quality issues.
4. We are a supplier and innovator specializing in the research, development, design, manufacture and sale of lithium batteries.
5.It is built by an elite team with more than 12 years of experience in the industry.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping
Packing & Delivery:
Packaging:
1) Carton box -pallet-container.
2) Packaging also can be customized by customers’ requirements.
Shipping:
1) Shipping time for news sample is 25-30 working days; mass production is 15~20 working days – since deposit received and samples confirmed.
2) Sample order is supposed to be shipped by DHL, UPS, FedEx, or TNT, mass order is suggested to ship by sea, we could supply forwarder service if you need.
FAQ:
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock, different order quantity has different prices
Q: Payment term?
A: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery; For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery; For big batch orders, to be negotiated
Q: Lead time?
A: One week for battery cells; 15 ~ 20 days for battery packs; 30 ~ 45 days for battery systems; To be negotiated for other products; To be negotiated for a special situation.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2v 50ah lithium lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












