Features
48V 50Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery
1. Drop-in lead acid replacement
2. Environment friendly
3. Bluetooth App is optional(for Android and ios system)
4. Much lighter than Lead Acid and AGM Batteries
5.Robust LiFePO4 Cells
6.Excellent life span
Parameters
| Battery item | 48V 50Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 2C |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 90A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Customize |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| Mechanical Properties | |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS/PVC |
| Weight | Customize |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Focusing on high-end customized services, the company high-quality and reliable new energy products according to different customer needs.
2. We always adhere to the concept of seeking truth pragmatism, innovation, and enterprising, and create high-quality clean solutions providers.
3. We are a professional and vigorous new energy company.
4. Manly provides the best service for our customers. We commit to building mutual trust and making common progress with our customers from all over the world.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping
Packing & Delivery:
Packaging:
1) Carton box -pallet-container.
2) Packaging also can be customized by customers’ requirements.
Shipping:
1) Shipping time for news sample is 25-30 working days; mass production is 15~20 working days – since deposit received and samples confirmed.
2) Sample order is supposed to be shipped by DHL, UPS, FedEx, or TNT, mass order is suggested to ship by sea, we could supply forwarder service if you need.
FAQ:
1: Is MANLY Battery a trading company or factory?
R: 12+ years factory
2:How about is the quality of MANLY’s LiFePo4 Battery product?
R: High productivity of around 3k per day lithium battery packs, and 1,200,000 per day lithium battery cells.
3: Can you do OEM/ODM project?
R: Yes, we have engineers who can help you design and R&D any related products.
4: What’s your MOQ?
R: MOQ is lower, please feel free to contact our sales if you need.
5: What payment terms we can accept?
R: TT/Paypal/West Union/etc.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48v 50ah lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












