Features
50Ah LiFePO4 48V Battery
1.Fully recyclable and pollution-free, making them an excellent green energy source.
2.International quality assurance standard ISO9001.
3.Standby and Auto-start modes to increase battery life
4.Flexible size design subject to different spaces of the application
Parameters
| Battery item | 50Ah LiFePO4 48V Battery |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 90A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36months |
| Shell material | ABS/PVC/Metal |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirement.
2.12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements.
3.Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support.
4.Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: What’s your payment term?
A1: TT, L/C, West Union, etc.
Q2: What's your warranty for products?
A2: Generally speaking, it's a three-year warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q3: How long will be the delivery?
A3: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q4: Are you a factory or trading company?
A4: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lifepo4 48v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












