Features
Lithium 51.2V Battery 50Ah
High energy density
Extendible & Widely use
Automotive-grade lithium battery
More light-weight & Clean energy
Built-in BMS protection
3X faster charging time
Low-temperature cut-off protection
3+ year warranty & Excellent customer service
Parameters
| Battery item | Lithium 51.2V Battery 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 65A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Customize |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36 Months |
| Shell material | ABS/PVC/Customize |
| Communication protocol | RS485/RS232/CANBus/Optional |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment.
2.Our R&D team has tested your solar inverter, solar charge controller, solar panel, and battery, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
3.We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
4.Worldwide product liability insurance.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's your after service
A: Our products are produced in a strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.during the guarantee period, we will send new batteries with new orders for a small quantity. For defective batch products, we will resend to you. or make a discount on the new orders.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 51.2v battery 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












