Features
48V 100Ah Battery Lithium
Low-temperature cut-off protection
Safe and reliable
3,500 + cycles of charge and discharge
Green energy
Lightweight and portable
Parameters
| Battery item | 48V 100Ah Battery Lithium |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Max charge current | 50A |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A@1~3 Seconds |
| Charge Current | 1C |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS/PVC/Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Advanced processing and manufacturing facilities
2.A strong R&D department
3. Fast development on new products
4. On-time delivery and efficient logistic systems
5. Hundred of models covering a full range batteries
6.High customer satisfaction and reputation
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: First-class product quality, excellent product price, customer satisfaction sales service.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: Which market have you already exported to?
A: Manly company has cooperated with many big distributors in many countries, such as USA, CA, UK, France, Italy and so on
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48v 100ah battery lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












